Sessions


Monday

Tuesday

Wednesday

Thursday


Session I

Monday - June 17

L4

10:30-11:00Simon N.Chandler-Wilde* and Bo Zhang, Brunel University, UK, On the Solvability and Numerical Treatment of a Class of Second Kind Integral Equations on Unbounded Domains.
10:30-11:00Simon N.Chandler-Wilde* and Bo Zhang, Brunel University, UK, On the Solvability and Numerical Treatment of a Class of Second Kind Integral Equations on Unbounded Domains.
11:00-11:30 Bo Zhang* and Simon N.Chandler-Wilde, Brunel University, UK, An Integral Equation Method for Electromagnetic Scattering by an Inhomogeneous Layer on a Perfectly Conducting Plate.
11:30-12:00 Lauri Kettunen* and Kimmo Forsman, Tampere University of Technology, Finland, Integral Operators in Computational Electromagnetics.
12:00-13:15 Lunch Break
14:00-14:30Anita Mayo, Watson research Center, USA, A Method of Deferred Correction for The Rapid Evaluation of Integrals In Scattering Theory.
14:30-15:00A.Charafi* and D.R. Matravers, University of Portsmouth, England, On the Convergence of Boundary Integral Equations Using RBF Approximation to Solve Inhomogeneous PDEs.
15:00-15:30Coffee Break
15:30-16:00Luis F.P.de Castro, Universidade de Aveiro, Portugal, Integral Equations of Convolution Type on Unions of Intervals.
16:00-16:30Steven M.McKay, Brigham Young University, USA, Numerical Solution of a Convolution Equation Involving a Non-positive Kernel.
16:30-17:00I.V.Boikov, Penza State Technical University, Russia, Iterative Methods of Solution of Integral Equations with Convolution.

Session II

Monday - June 17

PR101

10:30-11:00 V.A.Geyler, Mordovian State University, Russia, Operator Extension Theory Model for Periodic Array of Quantum Dots and Double Quantum Layer in a Magnetic Field.
11:00-11:30 Olena Roman, National Academy of Science of Ukraine, Ukraine, Symmetry and Exact Solutions of the Multi-Dimensional Polywave Equation.
11:30-12:00 Stanislav Spychak, National Academy of Sciences of Ukraine, Ukraine, Dual Poincar'e Invariance and Superalgebras of Invariance and Solutions of Nonlinear Dirac Equations.
12:00-13:15Lunch Break
14:00-14:30 Wilhelm Fushchych, National Academy of Sciences of Ukraine, Ukraine, Group-Theoretical Methods of Construction of Mathematical Models.
14:30-15:00 Zoya Symenoh, National Academy of Sciences of Ukraine, Ukraine, High-Order Equations and the Galilei Principle of Relativity.
15:00-15:30Coffee Break
15:30-16:00 Violeta Tretynyk, National Academy of Sciences of Ukraine, Ukraine, Parasupersymmetries of the Two-Particle Equations with Oscillator- Equivalent Potential.


Session III

Monday - June 17

L6

10:30-11:00 D.J.Kinney* and M.M.Hafez , University of California at Davis, USA, Implicit Coupling of an Integral Turbulent Boundary Layer Method with a Three-Dimensional Unstructured Full Potential Formulation.
11:00-11:30 Adriana Nastase, Rhein.-Westf.Technische Hochschule, Germany, Qualitative Analysis of the Partial Differential Equations of the Three- Dimensional Compressible Boundary Layer,via Spectral Solutions.
11:30-12:00 S.K.Wilson* and B.R.Duffy, University of Strathclyde, UK, On Lubrication with Comparable Viscous and Inertia Forces.
12:00-13:15 Lunch Break
14:00-14:30 Tat'yana I. Bykova, St. Petersburg Institute of Cinema and TV, Russia, Analysis of Sandwich Plates with Cellular Filler.
14:30-15:00 Evgeny Barkanov*, A.Chate, A.Korjakin and R.Rikards, Riga Technical University, Latvia, Modeling, Damping Analysis and Optimisation of Sandwitch and Laminated Composite Structures.
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-16:00 Giorgio Novati* and R.Springhetti, Politecnico di Milano, Italy, A Symmetric Boundary Contour Method for Two-dimensional Potential and Elastostatics Problems.
16:00-16:30 A.Ringenbach, Oensingen Inst. of Technology, Switzerland, A New Domain Decomposition with Boundary Element Methods.


Session IV

Monday - June 17

PR102

10:30-11:00
11:00-11:30 V.Maksimov, Institute of Mathematics and Mechanics, Russia, Dynamical III-Posed Problems for Semilinear Parabolic Equations.
11:30-12:00 N.Yu.Bakaev, Air-Force Engineering Academy, Russia, Variable Stepsize Approximations of a Cauchy Problem for the Evolution Equation with Variable Operator.
12:00-13:15 Lunch Break
14:00-14:30 Koichi Oshima, Japan Society of Computational Fluid Dynamics, Japan, Thermodynamic Cycle Analysis of Phase Changing Flow in Heat Pipes.
14:30-15:00 I.S.Men'shov, Keldysh Inst.of Applied Mathematics, RAS, Russia, Advances in Implicit LU-SGS Relaxation Method For High Speed Flow Calculations.
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-16:00 D.B.Volkov-Bogorodksky* and V.I.Vlasov, Computing Center RAS, Russia, An Analytic Method for Solving the Cauchy Problem for Some Class of Elliptic Equations.
16:00-16:30 Feliks Baranski and Eugeniusz Bobula* , Academy of Mining and Metallurgy, Poland, On Reversibility of Processes-Applications.


Session V

Monday - June 17

L5

10:30-11:00 Vladimir V.Varlamov, Wichita East High School, USA, On the Damped Boussinesq Equation in Two Space Dimensions.
11:00-11:30 I.Yu.Popov, Institute of Fine Mechanics and Optics, Russia, Operator Extension Theory Model in Fluid Mechanics.
11:30-12:00 Tadie, Kobenhavns Universitet, Danmark, Steady Vortex Rings in an Ideal Fluid: Asymptotic Estimates for a Class of Variational Solutions.
12:00-13:15 Lunch Break
14:00-14:30 M.P.Levin, EuroSoft Ltd., Russia, Numerical Investigation of Integral Boundary Conditions for Navier-Stokes Equations in "Vorticity-Flow Function" Variables.
14:30-15:00 V.A.Gushchin*, A.V.Kostomarov, P.V.Matyushin and E.R.Pavlyukova, Institute for Computer Aided Design RAS, Russia, Mathematical Modeling of Incompressible Fluid Flows.
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-16:00 Andrei I.Tolstykh, Russian Academy of Sciences, Russia, High Accuracy Compact Upwind Schemes for Conservation Laws.
16:00-16:30 Damian Trif* and T.Petrila, University of Cluj- Napoca, Romania, An Analytical-Numerical Algorithm for the Incompressible Navier-Stokes Equation in Complex Domains.
16:30-17:00 Valeriu Al.Sava, Technical University "Gh.Asachi", Romania, Transient Flows in a Non- Newtonian Fluid.


Session I

Tuesday - June 18

L6

9:00-9:30 M. Perelmuter, Physics and Technology Institute of RAS, Russia, Boundary Element Analysis of Interface Crack under Thermoelastic Loads.
9:30-10:00 M.L.Kholmyanski, Research Institute of Bases and Underground Structures, Russia, Boundary Element Method Implementation for Linear Boundary Conditions of General Type.
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 Sergey Aleynikov, Voronezh State Academy of Architecture and Construction, Russia, Boundary Element Method for Deepened Punches in Half- Space.
11:00-11:30 Sergey Aleynikov* and Alexander M.Kozlowtcev, Voronezh State Academy of Architecture and Construction, Russia, Numerical Solution of Boundary Integral Equations for Non-linear Elastic Medium.
11:30-12:00 Oleg Yu.Zharii, Technische Hochschule Darmstadt, Germany, Singular Integral Equations of the Theory of Ultrasonic Motors and their Solutions.
12:00-13:15 Lunch Break
14:00- 14:30
14:30-15:00 Seiichi Nomura, The University of Texas at Arlington, USA, Thermoelastic Analysis of Functionally Graded Materials.
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-16:00 Andrejs Krasnikovs*, J. Varna and L.A.Berglund, Riga Technical University, Latvia, Transverse Crack Opening Displacement Calculations in Loaded Cross-Ply Laminated Specimens.
16:00-16:30 A.P.S.Selvadurai, McGill University, Canada, On Integral Equation Approaches to the Mechanics of Fibre-Crack Interaction.


Session II

Tuesday - June 18

L7

9:00-9:30 W.S.Hall* and X.Q.Mao, University of Teesside, UK, A C(1) Continuous Boundary Element Method for Electromagnetic Scattering.
9:30-10:00 Igor Yu.Chudinovich* and A.Yu. Lytova, Kharkov University, Ukraine, Boundary Equations in Mixed Problems for Maxwell System.
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 Hannu Mäkiö, University of Helsinki, Finland,A FVE-Method for Electromagnetic Field Computation of RF-Resonators.
11:00-11:30 A.S.Silbergleit* and G.M.Keiser, Stanford University, USA, Eddy Currents from Moving Point Sources of Magnetic Field in the Gravity Probe B Experiment.
11:30-12:00 Kalevi Leskinen, University of Oulu, Finland, Calculation of Magnetic Field on the Axis of Solenoid Wire.
12:00-13:15 Lunch Break
14:00-14:30 V.I.Vlasov* and S.L.Skorokhodov, Computing Center RAS, Russia, Asymptotic Behaviour of Magnetic Field in Plasma under Singular Deformation of a Domain.
14:30-15:00 Stefan Leonhard, Universitaet Kaiserslautern, Germany, Efficient Time Domain Algorithm for the Analysis and Design of Guided Wave Problems.
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-16:00 Victor Zalipaev* and M.M.Popov, St.Petersburg Inst. of Cinema and Television, Russia, Asymptotic Analysis of Wave Scattering on Periodic Boundary.
16:00-16:30 Dragan Poljak* and Vesna Roje, University of Split, Croatia, The Finite Element Integral Equation Method for Evaluation of Ground Wire Input Impedance.


Session III

Tuesday - June 18

L10

9:00-9:30 Erica Hausenblas, Department of Mathematics, Austria, An Algorithm for Local Time of a Stochastic Integral Given the Euler Schema.
9:30-10:00 Mikhail Postan, Odessa State Maritime University, Ukraine, Convolution Type Equation Connected with Finding of Stationary Distribution of Stochastic Transport Equation's Solution.
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 Henryk Kudela, Technical University of Wroclaw, Poland, Two Dimensional Simulation of the Viscous Flow at High Reynolds Number by Vortex Method in Channel with Complex Geometry.
11:00-11:30 Paul Harris, University of Brigthon, UK, A Numerical Method for Determining the Kelvin Impulse of a Bubble.
11:30-12:00 A.P.Chernyaev, Moscow Institute of Physics and Technology, Russia, The Integral Representation of Green's Function in the Invariable Depth Stratum for the Vertical- Inhomogeneous Equation of the Steady Filtration.
12:00-13:15 Lunch Break
14:00-14:30
14:30-15:00 V.B.Vasil'ev, Novgorod State University, Russia, Integral Equations in a Potential Theory.
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-16:00 Nina Virchenko, Kiev Polytechnical Institute, Ukraine, On Some New Types of Dual (Triple) Integral Equations and their Applications.
16:00-16:30 Laszlo Horvath, University of Veszprem, Hungary, Gronwall-Bellman Type Integral Inequalities in Measure Spaces.


Session IV

Tuesday - June 18

PR101

9:00-9:30 D.B.Volkov-Bogorodsky, Computing Center RAS, Russia, On Integration of Fuchs-Class Equations with Four Singular Points in Connection with Conformal Mapping Problem.
9:30-10:00 Andrey Muravnik, Voronezh University, Russia, On Properties of Mixed Fourier-Bessel Transform of Nonnegative Functions.
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 Nazeeruddin Yaacob* and B.B.Sanugi, Universiti Teknologi Malaysia, Malaysia, A New Fifth-Order Four-Stage Explicit Runge-Kutta Method Based on the Centroidal Mean.
11:00-11:30 Tung Wan* and Jiunn-Jou Hsu, Tamkang University, Taiwan, The Aircraft Performance Analysis via the Direct Formal Integration Method.
11:30-12:00 Fred Payne , University of Texas at Arlington,USA,and Kevin R. Payne, University of Miami, USA, New Facets of DFI, a DE Solver for All Seasons.
12:00-13:15 Lunch Break
14:00-14:30 Maria Dotsenko, National Academy of Sciences of Ukraine, Ukraine, On Generalized Legendre's Functions an their Applications.
14:30-15:00 Andrij J.Gundar, Kiev Polytechnical Institute, Ukraine, On Efficacious Solution of Twin Summatory Equations with Legendre's Attached Functions in the Kernel.
15:00-15:30 Coffee Break
15:30-16:00 Otto G.Ruehr, Michigan Technological University, USA, Asymptotic Behavior of a Series Using Integral Transforms.
16:00-16:30 Victor Haidey, Kiev Polytechnical Institute, Ukraine, On Some Integral Transforms of Hypergeometric Type.


Session V

Tuesday - June 18

PR102

9:00-9:30 Jukka Aalto, University of Oulu, Finland, GLS- Smoothing with Boundary Conditions, Material Interface Conditions and Field Equations.
9:30-10:00 Jukka Aalto* and M.Åman, University of Oulu, Finland, A Patch Recovery Technique for Kirchoff Plates.
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 Lucia Della Croce and Terenzio Scapolla*, Dip. Matematica Universita', Italy, Numerical Solution of Singularly Loaded Reissner-Mindlin Plates with Hierarchic Serendipity and Bubble plus Finite Elements.
11:00-11:30 V.Leycin*, V.I.Maslovsky, Yu.N.Sidorenko and V.A.Skripnyak , Tomsk State University, Russia, The Finite Element Modeling of Stochastic Composite Material.
11:30-12:00 Pentti Tuominen, University of Oulu, Finland, A Shooting Method for Generating Axisymmetric Elements for FEM.
12:00-13:15 Lunch Break
14:00-14:30 Mikhail Belyi* and Irina V.Shirinskaya, Moscow State University of Civil Engineering, Russia, Algorithms for Calculation of the Fundamental Solutions of Finite Element and Finite Difference Equations.
14:30-15:00 R.Menezla*, M.Le Helley, H.Sehil and N.Taleb, Universite Djillali Liabes, Algerie, Study of V and W Multigrid Cycles Speed Performance for the Resolution of Nonlinear Partial Differential Equations Related to Three Dimensional Semiconductor Devise Simulation.
15:00-15:30 Coffee Break


Session I

Wednesday - June 19

Pr102

9:00-9:30 Kuo Mo Hsiao, National Chiao Tung University, Taiwan, Nonlinear Dynamic Analysis of Spatial Beam.
9:30-10:00 Coffee Break
10:00-10:30
10:30-11:00 Elena Croitoro, University of Victoria, Canada, Contributions to Methods of Solutions in Nonlinear Elasticity.
11:00-11:30 A.Mioduchowski* and P.Janele, University of Alberta, Canada, Solution of Some Nonlinear Elastodynamic Problems.
11:30-12:30 Lunch Break
12:30-13:30 Saulo F.A.Barretto*, H.B.Coda and W.S.Wenturini, University of Sao Paulo, Brasil, Plate-Soil Elastostatic Coupling,Using BEM Formulation.
13:00-13:30 A.P.S.Selvadurai, McGill University, Canada, The Compliance of a Rigid Disc Inclusion Embedded in an Elastic Medium with a Rigid Stiffener.
13:30-14:00 Coffee Break


Session II

Wednesday - June 19

L4

9:00-9:30 Barbara S.Bertram, Michigan Technological University, USA, Numerical Solutions of Fredholm Integral Equations Using Simple Wavelet Expansions.
9:30-10:00 Coffee Break
10:00-10:30 Alla Boikova, Penza State Technical University, Russia, Numerical Methods of Solution of Singular Integral Equations and Integral Equations with Hadamard Kernels.
10:30-11:00 Gamal Mohamed Attia and S.H.Behiry* , Mansoura University, Egypt, A Numerical Solution of Integral Equations with a Logarithmic Kernel by Product and Gauss-Legendre Methods.
11:00-11:30 Mario Ahues* and Serguei Piskarev, l'Universite de Saint-Etienne, France, Spectral Approximation of Weakly Singular Integral Operators,First Part:Convergence Theory.
11:30-12:30 Lunch Break
12:30-13:00 Arvet Pedas, University of Tartu, Estonia, The Collocation Method for Weakly Singular Integral Equations.
13:00-13:30 I.V.Boikov, Penza State Technical University, Russia, Optimal Algorithms of Solution of Weakly Singular Integral Equations.
13:30-14:00 Coffee Break


Session III

Wednesday - June 19

L6

9:00-9:30 Timo Tiihonen, University of Jyväskylä, Finland, Non-local Problem arising from Heat Radiation on Non-convex Surfaces.
9:30-10:00 Coffee Break
10:00-10:30 Mika T.Laitinen, University of Jyväskylä, Finland, Radiation Heat Transfer in Absrbing, Emitting and Scattering Media.
10:30-11:00 L.Yan, A.Haji-Sheikh and Fred Payne*, University of Texas at Arlington, USA, Heat Transfer under Spray Cooling in Stagnation Point Flow.
11:00-11:30 Kalevi Leskinen, University of Oulu, Finland, High Gradient Magnetic Separation and Cryostat Design Using Integral Equation.
11:30-12:30 Lunch Break
12:30-13:00 Victor P.Korobeinikov*, I.V.Semenov and D.V.Vorobiev, Institute for Computer Aided Design, Russia, Analysis of Physical Systems Critical States by Means of Integral Relations and Catastrophe Theory.
13:00-13:30 Valeriy S.Sizikov, Institute of Precise Mechanics and Optics, Russia, Use of an Integral Equation for Solving Systems of Linear-Nonlinear Equations.
13:30-14:00 Coffee Break


Session IV

Wednesday - June 19

PR101

9:00-9:30 Alexandr F.Koshchiy, Kharkov University, Ukraine, Some Non-Classical Dual Variational Principles and a Posteriori Error Estimates for Elliptic Boundary Value Problems.
9:30-10:00 Coffee Break
10:00-10:30 Raimondas Ciegis, Institute of Mathematics and Informatics, Lithuania, On the Aposteriori Error Estimations for Finite Element Schemes.
10:30-11:00 Christian Constanda, University of Strathclyde, UK, Elastic Boundary Condition in Plain Strain
11:00-11:30 Gavin Thomson, University of Strathclyde, UK, On Stationary Oscillations in Bending of Plates.
11:30-12:30 Lunch Break
12:30-13:00 Chao-Nien Chen, National Changhua University of Education, Taiwan, Variational Methods for Finding Connecting Orbits.
13:00-13:30 George A.Nesenenko, Bauman Moscow State Technical University, Russia, Effect of Focusing of Irregular Heat Fields in Composites with Moving Boundaries.
13:30-14:00 Coffee Break


Session V

Wednesday - June 19

KE1139

9:00-9:30 A.V.Shcheprov, Russian Academy of Sciences, Russia, The Numerical Investigation of Binary Mixture Flows in a Force Field.
9:30-10:00 Coffee Break
10:00-10:30 P.Dubovskii, Obninsk Institute of Atomic Energetics, Russia, Uniqueness Theorem for the Coagulation-Fragmentation Equation.
10:30-11:00 S.L.Popova, Institute of Fine Mechanics and Optics, Russia, Extension Theory and a Model of Mesoscopic Systems.
11:00-11:30 V.V.Gusarov*, St.-Petersburg Technological Institute, Russia, and I.Yu.Popov, Institute of Fine Mechanics and Optics, Russia, On the Dynamics of Phase Decomposition.
11:30-12:30 Lunch Break
12:30-13:00 E.V.Gusarova*, Y.V. Chebrakov and and V.V. Gusarov, St.-Petersburg Technological Institute, Russia, Statics and Dynamics of Component Distributions in Solids.
13:30-14:00 Coffee Break


Session I

Thursday - June 20

L6

9:00-9:30 A.A.Matveyeva, Russian Peoples Friendship University Moscow, Russia, On the Hypersingular Second Kind Integro- Differential Equations on the Segment [-1,1].
9:30-10:00 Tatyana Vasilyeva, Volgograd State University, Russia, The Regularizing Newton's Method for Solving Aerodynamics Design Problems in Free Stream and Near the Earth.
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 Ivan K.Lifanov, Air Force Engineering Academy, Russia, Method of Numerical Solution of Hypersingular Integral Equation for Airfoil with the Help of Rectangular Type Quadrature Formulas.
11:00-11:30 Alexander F. Matveev, Inst. of Theoretical and Experimental Physics, Russia, Approximate Solution of the Integral Equations in the Aerodynamics of Permeable Surfaces.
11:30-12:00 Alain Largillier, l'Universite de Saint- Etienne, France, Spectral Approximation of Weakly Singular Integral Operators, Second Part:Newton Method for Jet Printer Industry.
12:00-13:00 Lunch Break
13:00-13:30 Gamal Mohamed Attia, Mansoura University, Egypt, Uniform-Graded Mesh Block for Second Kind Volterra Integral Equation.
13:30-14:00 Martti Hamina, University of Oulu, Finland, On the Numerical Solution of a Nonlinear Heat Conduction Problem.
14:00-14:30 Jyri Hämäläinen* and Jukka Saranen, University of Oulu, Finland, A Collocation Method for the Single Layer Heat Equation of the First Kind.
14:30-15:00 Coffee Break
15:00-15:30 Yu.A.Baloshin and A.V.Kostin* , St.-Petersburg Institute of Fine Mechanics and Optics, Russia, An Approach to Exterior Dirichlet Problem in R^2 with Applications to Waves Scattering.
15:30-16:00 A.P.Chernyaev* and A.Yu.Meerson, Academy of Motor-car and Tractor Machine-Building, Russia, The Integral Model of Family Money Accumulations for Russian Families with the Fixed Incomes.


Session II

Thursday - June 20

L5

9:00-9:30 Ruben V. Krbashian, Kharkov University, Ukraine, Boundary Equations in Mixed Problems of Thermoelasticity.
9:30-10:00 Sergey Kuznetsov*, Moscow Institute of Civil Engineering, Russia, and M.Perelmuter, Physics and Technology Institute of RAS, Russia, 3D Stress Analysis with Arbitrary Anisotropy Using Boundary Elements.
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00
11:00-11:30 Jiri V.Horak, Palacky University, Czech Republic, On Solvability and Approximation of 1D Models of Coupled Thermoelasticity.
11:30-12:00 V.S.Kirilyuk, Institut of Mechanics, Ukraine, Optimisation of an Inclusion (Inhomogeneity) Form in an Elastic Medium under Thermoelastic Influence by Solving of the Integral Equation System.
12:00-13:00 Lunch Break
13:00-13:30 Svetlana M.Bauer, St. Petersburg State University, Russia, On Stability of the Spherical Shells with the Imperfections.
13:30-14:00 Peter E.Tovstik, St. Petersburg State University, Russia, Asymptotic Approach to the Problem of Large Axisymmetric Deflections of the Elastic Thin Shell of Revolution.
14:00-14:30 Leonid A.Rozin, St.Petersburg State Technical University, Russia, Combination of the Finite Element Method and Some Integral Formula.
14:30-15:00 Coffee Break
15:00-15:30 Sergei B.Filippov, St. Petersburg State University, Russia, Application of Asymptotic Methods for the Evaluation of the Optimal Parameters for the Ring-stiffened Cylindrical Shells.
15:30-16:00 S.C. Gupta, Indian Institute of Science, India, Multidimensional Stefan Problems:Analytical and Numerical Solutions.


Session III

Thursday - June 20

L4

9:00-9:30 Ilya Kuzin, Russian Academy of Sciences, Russia, On the Number of Solutions to Semilinear Elliptic Equations with Critical and Supercritical Nonlinearities and Nonzero Right Hand Sides.
9:30-10:00 Alexander O.Ignatyev, Institute of Applied Mathematics and Mechanics, Ukraine, On the Stability of Linear Oscillator.
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 A.A.Ignatiev, 50 Gvardeyskoy Divizii Street, 21- 21, Ukraine, Equiasymptotic Stability of Almost Periodic Systems.
11:00-11:30 Alexander Kirjanen, St.Petersburg University, Russia, Stabilization of the Linear Control System via Input Independent on the Present Time.
11:30-12:00 R. Kannan, University of Texas at Arligton, USA and Seppo Seikkala*, University of Oulu, Finland, Necessary and Sufficient Conditions for Existence of Solutions to a Periodic Boundary Value Problem.
12:00-13:00 Lunch Break
13:00-13:30 Tadie, Kobenhavns Universitet, Danmark, Existence of Solutions of Semilinear Elliptic Problems from Sole Weak Super Solutions.
13:30-14:00 Seppo Heikkilä, University of Oulu, Finland, Existence Results for First Order Discontinuous Differential Equations of General Form.
14:00-14:30 S.V.Yukhnevich,St.Petersburg Institute of Cinema and Television, Russia, Solvability of a Boundary Value Problem with a Free Boundary for Differential Equations in a Banach Space.
14:30-15:00 Coffee Break
15:00-15:30 I.N.Shchitov, St.Petersburg Institute of Cinema and TV, Russia, Singular Perturbations of a Boundary Value Problem for a System of Ordinary Differential Equations.
15:30-16:00 Andrejs Reinfelds, Latvian Academy of Sciences and University of Latvia, Latvia, Decoupling of Impulsive Differential Equations in a Banach Space.


Session IV

Thursday - June 20

PR101

9:00-9:30 Rabiul Ahasan*, H.Virokannas and S.Väyrynen, University of Oulu, Finland, Prediction of Permissible Physical Workload Using Fuzzy Mathematics.
9:30-10:00 Rabiul Ahasan*, H.Virokannas and S.Väyrynen, University of Oulu, Finland, Mathematical Model in the Estimation of Heat Stress and Sweat Loss.
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00 Osmo Kaleva, Tampere University of Technology, Finland, Estimation of the Power Spectrum from Irregularly Observed Data.
11:00-11:30 Tatyana Vasilyeva* and Igor Sharkevich, Volgograd State University, Russia, The Fast Regularizing Algorithm for Solving Gamma- Resonance Spectroscopy Inverse Problem.
11:30-12:00 Marian Popescu, Str. Spaniei, Bl. O8, Sc. 1, Ap. 14, Romania, Implementation of the Smarandache Integer Algorithms.
12:00-13:00 Lunch Break
13:00-13:30 Victor Shutyaev, Russian Academy of Sciences, Russia, Iteration Methods for Evolution Data Assimilation Problems.
13:30-14:00 Elena Kostova* and V.Kostov, Universite' de Nice, France, Computations of Suboptimal Paths in a Planar Motion with Bounded Derivative of the Curvature.
14:00-14:30 Roberto Maglione and Giovanni Robotti*, Drilling & Completions Research, Italy, A Numerical Procedure for Solving a Nonlinear Equations System for Determining the Three Rheological Parameters of a Drilling Mud from Experimental Data.
14:30-15:00 Coffee Break


Session V

Thursday - June 20

PR102

9:00-9:30 Kadir Kutlu, Yuzuncu Yil Universitesi, Turkey, On Characteristic Singular Integral Equation.
9:30-10:00 Jaan Janno, Institute of Cybernetics, Estonia, On Global Solvability of Nonlinear Integral Equations of Convolution Type.
10:00-10:30 Coffee Break
10:30-11:00
11:00-11:30 Mikhail Belyi* and Irina V.Shirinskaya , Moscow State University of Civil Engineering, Russia, Discrete Analogs of Boundary Integral Equations for Boundary Value Problems in Solid Mechanics.
11:30-12:00 Richard Day* and John Hinch, University Of Cambridge, UK, Boundary Integral Simulation of a Finite Inviscid Jet.
12:00-13:00 Lunch Break
13:00-13:30 P.G.Bison*, E.Grinzato and S.Marinetti, CNR-ITEF, Italy, Keijo Ruotsalainen, University of Oulu, Finland, One-Sided Transient Thermal Test for Diffusitivity Measurement: An Integral Approach.
13:30-14:00 Nour-Eddine Benouar* and Lazhar Bougoffa, University of 7th April, Libya,Boundary Value Problems for a Class of Composite Equations of Parabolic-Hyperbolic Type.
14:00-14:30 Y.V.Chebrakov* and V.V.Schmagin, St. Petersburg Technical University, Russia, Identificating Parameters of Inadequative Regression Models by Integral Methods.
14:30-15:00 Coffee Break
15:00-15:30 N.Yu.Bakaev, Air-Force Engineering Academy, Russia, L - Error Bounds of Galerkin Finite Element Approximations to Multidimensional Hyperbolic Problems.


Back to the IMSE96 Conference Home Page.